Jak Polska podbijała Krym

Jak Polska podbijała Krym

„Obóz Zaporożców” – obraz Józefa Brandta
„Obóz Zaporożców” – obraz Józefa Brandta
Dodano
Gdyby powiodły się wyprawy kozaków, półwysep, który dziś zagarnął Putin, wszedłby w skład wielkiej Rzeczypospolitej

(…) Obawiając się reakcji Turcji, wysłali listy i poselstwo do króla Zygmunta III z prośbą o posiłki kozackie. W zamian obiecywali oddać Polsce trzy zamki – Białogród, Tehinię i Kilię, a także zaprzestać najazdów. Jednocześnie perski szach Abbas także zwrócił się do władcy Rzeczypospolitej z prośbą o wsparcie Chanatu w wojnie z Turcją.

Oferty owe wywołały – jak pisze historyk Bohdan Baranowski – wielki entuzjazm wśród szlachty. Rzecznikiem interwencji stał się książę Krzysztof Zbaraski, niedawny poseł do sułtana, który kompletnie lekceważył wojska Porty, twierdząc, że jej armia jest zdemoralizowana, a flota w fatalnym stanie.

Okładka tygodnika Do Rzeczy: 7/2015
Cały artykuł dostępny jest w 7/2015 wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”
Zamów w prenumeracie lub w wersji elektronicznej:
/ atr
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także