FelietonyFaszyści i komuniści

Faszyści i komuniści

Prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce
Prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce / Źródło: PAP/Grzegorz Michałowski
Dodano
Jesteśmy świadkami procesu powrotu do ostrego języka. Polityczny słownik wraca do lat 50., 60. i 70. XX w., a zwłaszcza do czasów II wojny światowej i lat ją poprzedzających.

To ubogi słownik, w którym każdy, kto nie jest prawicowcem, jest komunistą, a prawie każdy prawicowiec jest faszystą. To powrót do języka, który w historii doprowadził do wielu tragedii i nieszczęść, zwłaszcza w XX w. Każdy proces brutalizacji życia politycznego prowadzi w końcu do brutalizacji życia, do wojen domowych i międzynarodowych, do strachu. Brudny język jest zawsze drogą do brudnych, a później krwawych działań. Mam w tym osobiste doświadczenie i odwołując się do niego, chciałbym zwrócić się do czytających te słowa z apelem: „Uwaga, uwaga!”.

Okładka tygodnika Do Rzeczy: 49/2017
Cały artykuł dostępny jest w 49/2017 wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”
Zamów w prenumeracie lub w wersji elektronicznej:
/ dcy
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także