Ryszard Szurkowski (1946-2021) Źródło: PAP / Bartłomiej Zborowski
Prezydent Andrzej Duda nadał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla śp. Ryszarda Szurkowskiego.

W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju i upowszechniania kolarstwa w Polsce, za krzewienie i propagowanie kultury fizycznej i idei olimpijskiej prezydent Andrzej Duda zdecydował o pośmiertnym nadaniu Ryszardowi Szurkowskiemu Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

twitter

Ryszard Szurkowski zmarł w poniedziałek 1 lutego w wieku 75 lat. Legendarny kolarz był czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju oraz jednym z najpopularniejszych polskich sportowców, czego wyrazem były wyniki plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca w XX wieku, gdzie zajął drugie miejsce (zwyciężyła Irena Szewińska).

Był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim oraz czterokrotnym medalistą mistrzostw świata. Dwanaście razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Był ponadto posłem na Sejm PRL oraz prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.

W 2018 roku Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi w trakcie wyścigu weteranów w Kolonii. Podczas gigantycznej kraksy spadł z roweru i uderzył twarzą w asfalt, jadąc z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Po tym wydarzeniu były mistrz był sparaliżowany i musiał przejść szereg operacji.