KrajSafianowe czerwone buty

Safianowe czerwone buty

Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek Rymkiewicz / Źródło: fot. DAREK GOLIK / FORUM
Dodano
Twierdzenie, że Jarosław Marek Rymkiewicz jest potomkiem Czyngis-chana, może się wydać pomysłem fantastycznym. Jednak nie da się tego zupełnie wykluczyć – fragment powstającej książki

Przeciwnie, prawdopodobieństwo pochodzenia od władcy Mongołów jest realne. A ściśle rzecz ujmując, w jakimś stopniu (w jakim – to pozostaje zagadką) realne jest to, że poeta jest w prostej linii potomkiem Dżoczi, czyli uznanego przez Czyngis-chana pierworodnego dziecka jego żony Börte. Została ona – wkrótce po zawarciu małżeństwa z Czyngis-chanem (o czym opowiada „Tajna historia Mongołów”) – porwana przez rywalizującego z nim innego wodza jednego z mongolskich plemion. Z owego porwania po zwycięskiej wyprawie została odbita i – jak się okazało – była wtedy w ciąży. Wkrótce urodził się syn, który przyszedł na świat jako pierwsze dziecko Czyngis-chana, i to właśnie od niego pochodzić miałaby dawka błękitnego Orientu w żyłach autora „Do Snowia i dalej”.

Okładka tygodnika Do Rzeczy: 51/2017
Całość dostępna jest w 51/2017 wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”
Zamów w prenumeracie lub w wersji elektronicznej:
/ api
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także