KrajCo dalej z głosowaniem ws. zmian w Konstytucji? "Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum"

Co dalej z głosowaniem ws. zmian w Konstytucji? "Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum"

Konstytucja RP
Konstytucja RP / Źródło: PAP / Tomasz Gzell
Dodano
Być może już jutro poznamy część pytań referendalnych, które zaproponuje prezydent. Jak bowiem zapewnił po raz kolejny minister Paweł Mucha, Andrzej Duda nie wycofuje się z pomysłu przeprowadzenia głosowania ws. zmian w konstytucji.

Jutro rano prezydent będzie rozmawiał z ekspertami, a następnie zaplanowane jest spotkanie z mediami. Jak zapowiedział Paweł Mucha, Andrzej Duda ma wówczas przedstawić część pytań referendalnych, które być może pojawią się w jesiennym głosowaniu. Kolejne wystąpienie prezydenta poświęcone ewentualnym zmianom w konstytucji odbędzie się 3 maja, podobnie jak w ubiegłym roku.

Prezydent o zmianach w konstytucji

Przypomnijmy bowiem, że 3 maja 2017 roku, prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił wtedy, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni – 10 i 11 listopada. Data ewentualnego referendum jest jednak niepewna, w związku z nieustalona wciąż datą wyborów samorządowych oraz małym poparciem dla pomysłu prezydenta ze strony Sejmu i Senatu.

Jak jednak zapewnił Paweł Much, Andrzej Duda podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego i należy się spodziewać projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, które prezydent będzie przedkładał Senatowi.

Czytaj także:
Prezydent: Obecna konstytucja została stworzona w czasach, kiedy rządzili postkomuniści
Czytaj także:
Złe wieści dla Andrzeja Dudy. Chodzi o referendum konstytucyjne

O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także