KrajIzba Gmin zajmie się polską ustawą o IPN

Izba Gmin zajmie się polską ustawą o IPN

Izba Gmin
Izba Gmin / Źródło: Wikimedia Commons
Dodano
Izba Gmin zajmie się polską ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej. To pierwszy parlament w Unii Europejskiej, który będzie omawiał głośną polską ustawę – informuje "Gazeta Wyborcza".

Debata w niższej izbie brytyjskiego parlamentu ma zostać zorganizowana z inicjatywy polityka Partii Pracy Alexa Sobela. Poseł przekonuje, że polska ustawa jest w rzeczywistości "niebezpieczną próbą pisania historii wbrew prawdzie".

Alex Sobel posiada polskie korzenie. 43-letni polityk jest synem polskiego historyka pochodzenia żydowskiego Leopolda Sobela, który w latach 60 wyemigrował z Polski do Izraela, a następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

Sobel twierdzi, że polskie prawo zagraża niezależności badań nad historią Holokaustu. Wniosek posła o debatę poparło 19 innych parlamentarzystów. Debata, która odbędzie się 5 czerwca, nie będzie wiążąca dla parlamentu.

Czytaj także:
Międzynarodowe konsekwencje ustawy o IPN. Mocne słowa Cenckiewicza
Czytaj także:
Gowin: Porozumienie wokół ustawy o IPN jest w zasięgu ręki

O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także