Kraj"Antysemickie ulotki" na UW? Nie, to tylko cytaty z Marksa

"Antysemickie ulotki" na UW? Nie, to tylko cytaty z Marksa

Karol Marks
Karol Marks / Źródło: Wikimedia Commons
Dodano
”Jaki jest świecki kult Żyda? Handel. Jaki jest jego świecki bóg? Pieniądz”, ”Nie szukajmy tajemnicy Żyda w jego religii, lecz szukajmy tajemnicy religii w rzeczywistym Żydzie” – m.in. takie ulotki mogli spotkać studenci Uniwersytetu Warszawskiego. "Gazeta Wyborcza" zdążyła już wszcząć alarm ws. antysemickich treści, ale okazało się, że były to... cytaty z Karola Marksa.

Portal "Gazety Wyborczej" wszczął alarm po tym, gdy otrzymał od swoich czytelników zdjęcia ulotek, jakie spotkali na Uniwersytecie Warszawskim. "Antysemityzm szerzy się wśród studentów UW w najlepsze, proszę zarówno w imieniu swoim, jak i moich znajomych z uczelni, aby wpłynąć na władzę" – napisał jeden z czytelników. "Zaczęły pojawiać się na terenie uniwersytetu ulotki obrażające Żydów. Teraz tylko czekać, aż wprowadzone będą getta ławkowe... Dlatego tak ważna jest wasza reakcja na ten skandal" – apelował drugi.

Treść ulotek nie bez przyczyny była opatrzona cytatem. Okazało się bowiem, że znajdowały się na nich... myśli Karola Marksa, który na UW cieszy się popularnością.

Niedawno podobną prowokację intelektualną zrobił Dawid Wildstein, który wrzucił inny cytat z Marksa. "Muszę w końcu to napisać. Bo taka jest prawda i zwłaszcza dziś ważnym jest by wybrzmiała. Jaka jest podstawa żydostwa? Własna korzyść. Jaki jest kult Żyda? Handel. Jaki jest jego bóg? Pieniądz. Pieniądz jest bogiem Izraela, wobec którego żaden inny bóg nie ma znaczenia. TYLE!" – napisał na Twitterze.

Niedługo później spadła na niego lawina krytyki. "2 godziny temu, z okazji urodzin Marksa, wrzuciłem na profil cytat z niego. Paskudny, antysemicki cytat. I teraz obserwuje jak część lewaków od Marksa oburza się na mój antysemityzm, a część prawaków- odkrywa jego „mądrość”. A ja stwierdzę tyle- warto wiedzieć co się je!" – podsumował Wildstein.

/ Źródło: wyborcza.pl
/ kga
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także