Obserwator mediówNielegalna prezes Trybunału? Rzepliński uderza w Przyłębską

Nielegalna prezes Trybunału? Rzepliński uderza w Przyłębską

Prof. Andrzej Rzepliński na Marszu Wolności
Prof. Andrzej Rzepliński na Marszu Wolności / Źródło: Flickr / Platforma Obywatelska RP / CC BY-SA 2.0
Dodano
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że nie uznaje wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK za legalny.

W programie "Onet Opinie" prof. Andrzejowi Rzeplińskiemu zadano pytanie, czy Julia Przyłębska jest legalnie wybranym prezesem Trybunału.

– Nie jest, ponieważ ustawa, która określała tryb wybierania kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego, była w sposób oczywisty niekonstytucyjna. Pani Przyłębska była tego świadoma, bo była już rok sędzią – stwierdził Rzepliński.

Jego zdaniem "nie wiadomo, kto faktycznie podejmuje decyzje" w TK. – Mówi się, że pan Muszyński (Mariusz Muszyński, wiceprezes TK – red.), który jest sędzią dublerem – dodał.

Rzepliński przekonywał, że wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i powołał Julię Przyłębską na "nieistniejące w konstytucji stanowisko pełniącego obowiązki prezesa Trybunału".

Julia Przyłębska jest prezesem TK od grudnia 2016 roku.

Czytaj także:
RMF FM: Raport ONZ miażdży polską reformę sądów

O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także