Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda / Źródło: PAP / Jakub Kaczmarczyk
Dodano 47
Sukcesu młodemu szachiście pogratulował premier Mateusz Morawiecki.

Mistrzostwa odbywały się w Sankt-Petersburgu. 20-letni Jan-Krzysztof Duda w 21 rundach zdobył 16,5 punktów - do Magnusa Carlsena zabrakło mu pół punktu. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Hikaru Nakamura (14,5 pkt). Taki wynik jest ogromnym sukcesem Polaka, bo w światowym rankingu przed tym turniejem zajmował dopiero 47. miejsce. Teraz w rankingu FIDE awansował na siódmą pozycję – opisuje portal sport.pl. 20-letni Polak za drugie miejsce otrzymał 50 tysięcy dolarów.

Jan-Krzysztof Duda w szachy gra od 5. roku życia. W niedługim czasie zaczął odnosić znaczące sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. W 2005 roku zdobył w Kołobrzegu Puchar Polski juniorów do 8 lat. Na liście rankingowej FIDE zadebiutował 1 października 2006 roku.

Najlepszy wynik od czasów Tartakowera i spółki :-)
    A swoją drogą, idę o zakład, że nasz mistrz jest gorzej sponsorowany niż przeciętny kopacz piłki w Ekstraklasie.