Tegoroczny literacki Nobel wywołał olbrzymie kontrowersje. "Haniebna decyzja"
Ze względu na skandal obyczajowy w zeszłym roku nie przyznano żadnego wyróżnienia. Dlatego też w tym roku przyznano dwie nagrody – za rok 2018 oraz 2019. Tegoroczne wyróżnienie przyznano Austriakowi Peterowi Handke za " wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".
Handke jest jednak od lat ostro krytykowany ze względu na poparcie jakiego udzielił Serbom w czasie wojen po rozpadzie Jugosławii. Austriakowi zarzucano, że pozostaje w dobrych kontaktach z byłym prezydentem Serbii Slobodanem Miloševiczem. Pisarz w 2006 roku wygłosił mowę na pogrzebie polityka.
Handke w przeszłości miał zaprzeczyć masakrze w Srebrenicy. Ponadto porównał sytuację Serbów do holokaustu Żydów.
Decyzja Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk wywołała falę komentarzy. Nie brakuje wśród nich ostrych słów.
„Komitet noblowski postanowił przyznać tegoroczną nagrodę w dziedzinie literatury Peterowi Handke – człowiekowi, który wychwalał Miloszevicia, znanego również jako „Rzeźnik Bałkanów” i poparł jego ludobójczy reżim. Nie ma w tym nic szlachetnego. To niedorzeczna i haniebna decyzja!” – napisała ambasador Kosowa w USA Vlora Çitaku
„Jesteśmy porażeni wyborem pisarza, który użył swojego publicznego głosu, by podważyć prawdę historyczną i ofiarować publicznie pomoc sprawcom ludobójstwa, takim jak były prezydent Serbii Slobodan Milosević i przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadzic” – to już z kolei wpis amerykańskiej organizacja PEN America zrzeszającej twórców.
Hashim Thaçi, prezydent Kosowa, natomiast podkreślił, że decyzja o wręczeniu Austriakowi Nagrody Nobla przyniosła "ogromny ból niezliczonym ofiarom”.
Również premier Albanii Edi Rama bardzo ostro wypowiedział się o decyzji komitetu noblowskiego. "Po haniebnym wyborze dokonanym przez taki moralny autorytet, jakim jest Akademia Noblowska, wstyd zostaje przypieczętowany jako nowa wartość" – podkreślił polityk, apelując, aby nie pozostawać biernym wobec problemu rasizmu oraz ludobójstwa.