Premier Izraela poprze narrację Putina ws. II wojny światowej? "Da mu coś, co dla Rosji jest bardzo ważne"
Prezydent Rosji Władimir Putin przybędzie do Izraela w czwartek. W Jerozolimie odsłoni on pomnik ofiar oblężenia Leningradu, ale najważniejszym punktem będzie jego wizyta w instytucie Yad Vashem, gdzie odbędzie się zorganizowana przez Rosjan ceremonia z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
Przypomnijmy, że na początku stycznia prezydent Andrzej Duda zdecydował, że nie będzie uczestniczył w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Prezydent nie leci do Izraela, bo organizatorzy nie przewidzieli jego wystąpienia, a innych prezydentów (Niemiec, Rosji i Francji) – tak. Obchody w instytucie Yad Vashem, które mają upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz, organizuje Mosze Kantor, rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia.
Wystąpienie Władimira Putina najprawdopodobniej będzie zawierać tezy, które Rosja głosi od dłuższego czas. Według nich, to antysemickie władze II Rzeczypospolitej wchodząc w sojusz z III Rzeszą de facto doprowadziły do wybuchu II wojny światowej Ta narracja jest sprzeczna z faktami i całkowicie lekceważy podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz atak Armii Czerwonej na Polskę w 1939 r.
Według izraelskich mediów Władimir Putin miał rozmawiać z premierem Izraela na temat przebiegu wizyty. Dobrze poinformowany Kanał 12 izraelskiej telewizji twierdzi, że prezydent Rosji miał zażądać by Netanjahu poprał taką narrację dot. wybuchu II wojny światowej. Dziennikarze, którzy powołują się na źródła rządowe twierdzą, że "podczas wizyty Putina Netanjahu da mu coś, co dla Rosji jest bardzo ważne, a dla Izraela niespecjalnie". Zdaniem Kanału 12 chodzi właśnie o poparcie rosyjskiej narracji historycznej.
Izraelskie media wskazują, że Rosjanie mogą w zamian uwolnić 26-letnią Izraelkę Naamę Issachar, która została niedawno skazana za próbę przemytu narkotyków. Kobieta została aresztowana na lotnisku w Moskwie podczas powrotu z wakacji w Azji, gdy miała przy sobie 10 gr konopi indyjskich. 26-latka została za to skazana w październiku na karę siedmiu i pół roku więzienia w obozie pracy. To z kolei wywołało burzę w izraelskich mediach, a w uwolnienie kobiety zaangażował się premier.