Kto ma rację ws. sądów? Wyniki sondażu zaskakują
Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" kwestia reformy wymiar sprawiedliwości i sądów mocno dzieli Polaków.
W badaniu zapytano ankietowanych, kto ma rację w sporze wynikającym z ubiegłotygodniowej uchwały Sądu Najwyższego. Ponad połowa respondentów (51,3 proc.) przyznała rację Sądowi Najwyższemu (zgadzając się z uchwałą, która orzeka, że sędziowie wskazani przez „nową KRS” nie powinni orzekać).
Znacznie mniej, bo 22,4 proc. respondentów stwierdziło, że rację w tej kwestii ma prezydent i rząd, według których uchwała jest bezprawna.
Aż 23,5 proc. badanych nie ma zdania na ten temat, a zaledwie 2,8 proc. respondentów stwierdziło, że racji nie ma żadna ze wskazanych stron.
Trwa spór o sądy
Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek trzy izby SN – Cywilna, Karna i Pracy – podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach orzeczniczych sędziów nominowanych przez obecną KRS. W uchwale stwierdzono, że jeśli w składzie orzekającym zasiada osoba powołana na sędziego Sądu Najwyższego przez nową KRS, to taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.
Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło jednak, że uchwała SN nie wywołuje skutków prawnych i została wydana z rażącym naruszeniem prawa. W piątek premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których podjęto czwartkową uchwałę SN.
Wczoraj również prezydent zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa.