KRS wybrała kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN
Wczoraj prezydent Andrzej Duda ogłosił, że do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym i między prezydentem a SN, wstrzymuje się z nominacjami sędziowskimi.
W związku z tą decyzją, wicerzecznik KRS Jarosław Dudzicz był pytany w TVN24, czy Rada wstrzyma się z opiniowaniem kandydatów na sędziów. – Nie mamy powodu, by wstrzymać naszą procedurę, bo i tak ostateczną decyzję podejmuje pan prezydent – stwierdził Dudzicz.
Zgodnie z tą zapowiedzią, Krajowa Rada Sądownictwa wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Kalendarium boju o KRS
Przypomnijmy, 23 stycznia trzy połączone izby SN przyjęły uchwałę, stwierdzając, że jeśli w składzie orzekającym zasiada osoba powołana na sędziego Sądu Najwyższego przez nową KRS, to taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.
Dzień wcześniej, 22 stycznia, marszałek Elżbieta Witek skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.
Natomiast 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których podjęto uchwałę SN o nowej KRS.
Decyzję w sprawie sporu kompetencyjnego TK ogłosił na posiedzeniu 25 lutego. Sędzią sprawozdawcą będzie Krystyna Pawłowicz.