Wrocław: Będą leczyć pacjentów z koronawirusem środkami na HIV i malarię
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest leczonych sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W stanie bardzo ciężkim jest 73-letni mężczyzna, który wciąż przebywa na OIOM-ie.
– Jest faktem, że niektóre grupy wirusów maja pewne cechy wspólne. Analizując dane japońskie i chińskie – oni wprowadzili, ze skutkiem umiarkowanym, ale ze skutkiem zmniejszającym śmiertelność - niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV, niektóre z grupy przeciwko malarii i jeszcze kilka – poinformował lekarz, dodając, że zdecydował się na podanie pacjentom z koronawirusem takich właśnie leków. Prof. Simon podkreślił, że uzyskał już zgodę komisji bioetycznej, a leki będą podawane za zgodą pacjenta.
– Każdy pacjent, który jest w stanie ciężkim lub ma schorzenia współtowarzyszące, po wykluczeniu przeciwwskazań i interakcji lekowych, powinien otrzymać te leki, mając nadzieję, że nie będzie u niego progresji do stanu kompletnej niewydolności wielonarządowej – mówił prof. Simon. Zaznaczył, że pierwszy pacjent hospitalizowany we wrocławskim szpitalu już je otrzymał.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek rano 3 kolejne przypadki koronawirusa. Liczba zakażonych w całej Polsce wzrosła do 61. Nowi pacjenci, którzy chorują na COVID-19 to dwie osoby z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin) i jedna z w woj. mazowieckiego (Warszawa). Szef MZ Łukasz Szumowski zapowiedział wczoraj rozporządzenie dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.