Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę oprogramowania dedykowanego
Czym jest oprogramowanie dedykowane?
Producenci gotowego oprogramowania dla firm przekonują, że ich narzędzia umożliwiają wykorzystanie pełni potencjału każdej firmy. Niestety, to praktycznie niemożliwe. Nawet najbardziej zaawansowanie narzędzia nie będą w stanie uwzględnić specyfiki działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Systemy dedykowane powstają na indywidualne zamówienie, każdy projekt jest natomiast unikalny i jest tworzony z myślą o konkretnych problemach i sposobach ich rozwiązania. – Najważniejsza jest dobra komunikacja – przekonuje Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak.pl, zajmującej się m.in. projektowaniem i wdrażaniem oprogramowania dedykowanego. – W swojej pracy nie ograniczamy się wyłącznie do zagadnień technicznych, musimy również rozumieć perspektywę biznesową, aby dobrać jak najlepsze narzędzia – dodaje.
Przygotowania do współpracy
Aby osiągnąć pełnię zadowolenia, do współpracy z dostawcą systemów dedykowanych należy się w odpowiedni sposób przygotować. – Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować czynniki sprawiające największe problemy oraz we właściwy sposób określić cele inwestycji – dodaje Piotr Bargieł. Dobry dostawca bez wątpienia będzie również dobrym konsultantem: pomoże skonkretyzować oczekiwania i dobrać narzędzia, które sprawdzą się nie tylko pod względem technologicznym, ale przełożą się również bezpośrednio na komfort codziennej pracy. Doświadczenie w realizacji projektów procentuje, a umiejętność nieszablonowego myślenia umożliwia osiąganie lepszych efektów.
Współpraca na lata
Współpraca z dostawcą oprogramowania dla firm nie kończy się w momencie wdrożenia. Właściwie etap projektowania i implementacji systemu dedykowanego to dopiero początek zdecydowanie dłuższej relacji, dlatego ważne, aby kontrahent był odpowiedni nie tylko pod względem referencji, ale mógł pochwalić się również kompetencjami miękkimi, w tym przede wszystkim komunikacyjnością i umiejętnością wyjaśniania skomplikowanych kwestii. Dla użytkowników niezwykle ważne będzie wsparcie okazywane po wdrożeniu. Do zadań dostawcy należy m.in. przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, rozwiązywanie pojawiających się problemów oraz – w dłuższej perspektywie czasowej – aktualizowanie narzędzi i rozwijanie ich o nowe możliwości i moduły.
Prestiż dla każdego
Posiadanie dedykowanych systemów informatycznych brzmi wprawdzie wyjątkowo prestiżowo, ale nie oznacza to wcale, że na tego typu rozwiązania stać jedynie największe podmioty. Na całe przedsięwzięcie należy patrzeć jak na inwestycję, która umożliwi w krótkim czasie podniesienie efektywności firmy, a przez to przełoży się na osiągane przez nią wyniki finansowe. Może się więc okazać, że dedykowany system informatyczny, choć pozornie znacznie droższy od seryjnego i łatwo dostępnego oprogramowania dla firm, w rezultacie umożliwi osiągnięcie większych dochodów. Jego kolejną zaletą jest unikalność: właściwie zaprojektowany pozwoli uzyskać przewagę nad konkurencją. Ta z kolei nie będzie miała dostępu do jego funkcjonalności.