Którzy ministrowie powinni opuścić rząd? Sondaż dla "Rz"
Badanie dla "Rzeczpospolitej" wykazało, że premier Mateusz Morawiecki ma więcej zwolenników niż przeciwników. 45 proc. respondentów pozytywnie ocenia jego pacę, 34 proc. – negatywnie. Z sondażu wynika także, że badani nie chcą zmieniać premiera. Mateusz Morawiecki otrzymał 50 proc. głosów za pozostaniem na stanowisku wobec 29 proc. opowiadających się za jego odejściem.
Respondenci pytani byli również o poszczególnych ministrów, mieli ocenić, który z nich powinien pozostać na swoim stanowisku, a który się z nim pożegnać.
Najlepiej wypadł minister zdrowia Łukasz Szumowski – aż 52 proc. badanych głosowało za jego pozostanie, tylko 31 proc. uważa, że powinien on pożegnać się z teką, a 17 proc. nie ma zdania.
Dobry wynik zanotował także Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej otrzymał 45 proc. głosów za pozostaniem w rządzie, wobec 30 proc. przeciwnych i 24 proc. respondentów, którzy wskazali, że "trudno powiedzieć".
44 proc. ankietowanych uważa, że na swoim stanowisku powinna pozostać Jadwiga Emilewicz. 22 proc. głosów w jej przypadku wskazało na opcję "do zmiany" i 35 proc. "trudno powiedzieć".
Zbigniew Ziobro zdaniem 41 proc. respondentów powinien wciąż szefować w ministerstwie sprawiedliwości. 39 proc. badanych uważa, że jednak powinien odejść. Odpowiedź "trudno powiedzieć"wybrało 20 proc. głosujących.
W przypadku szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego 43 proc. ankietowanych wskazało, że powinien on zostać na stanowisku. 22 proc. wybrało odpowiedź "do zmiany", 35 proc. – "trudno powiedzieć".
"Do zmiany"
Najwięcej głosów za odejściem z rządu uzyskał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. 41 proc. badanych wskazało, że powinien pożegnać się on z teką ministra. Jednocześnie 38 proc. uważa, że powinien zostać, 21 proc. nie ma zdania.
37 proc. badanych nie chce, żeby w rządzie pozostał Mariusz Kamiński, szef MSWiA, koordynator służb specjalnych. 32 proc. respondentów uważa, że powinien on zostać na stanowisku.
Badanie IBRiS dla "Rz" przeprowadzono metoda CATI 6 sierpnia 2020 na próbie 1100 respondentów.