"Sędziokracja". Kaleta o orzeczeniu Sądu Najwyższego
SN zajął się sprawą dezubekizacji, ponieważ Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie był w stanie rozstrzygnąć, czy sam fakt pracy w służbach bezpieczeństwa PRL jest wystarczający, by obniżyć emeryturę funkcjonariusza.
Według Sądu Najwyższego kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa nie powinno być stosowane automatycznie po przekazaniu takiej informacji przez IPN, lecz na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka. SN orzekał w środę w 7-osobowym składzie. Jego przewodniczącym był Józef Iwulski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, kiedyś były żołnierz Wojskowej Służby Wewnętrznej, który w stanie wojennym co najmniej czterokrotnie był w składach sądów PRL, skazujących za działalność opozycyjną.
Zdaniem Sebastiana Kalety, wiceszefa resortu sprawiedliwości, to właśnie przeszłość przewodniczącego składu sędziowskiego wpłynęła na ostateczny kształt decyzji SN. "Sąd Najwyższy wydał kolejny prawotwórczy wyrok. To ustawodawca, a nie sąd decyduje o przesłankach stosowania przepisów ustaw. Kolejny raz SN blokuje dekomunizację. Mnie to nie dziwi skoro składowi przewodniczył sędzia Józef Iwulski, o bogatym PRLowskim życiorysie. Sędziokracja" – komentuje polityk na Twitterze.
"Dzisiejszy wyrok SN i wczorajszy WSA pokazują coraz silniejszą anarchizację polskiego sądownictwa i świadome podważanie konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy. Sądy nie tworzą prawa, lecz je stosują. Dokończenie reformy to konieczność, bez oglądania się na UE" – stwiedził Kaleta w kolejnym wpisie.