"Rz": Zakaz uboju religijnego spustoszy część gospodarki
Gazeta dotarła do przygotowanych przez jednego z dużych producentów drobiu wyliczeń konsekwencji wprowadzenia zakazu uboju religijnego (koszernego i halal) dla polskiej gospodarki.
Chodzi o tzw. piątkę dla zwierząt, którą we wrześniu przegłosował Sejm. Wczoraj ustawą zajmował się Senat. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedzieli już do niej zmiany, m.in. wyłączenie zakazu uboju rytualnego drobiu.
Ustawa o ochronie zwierząt została bardzo krytycznie przyjęta przez część rolników, którzy rozpoczęli protesty. Producenci mięsa uważają, że wstrzymanie uboju religijnego spowoduje reakcję łańcuchową, która spustoszy szereg gałęzi polskiej gospodarki.
Z danych, do których dotarła "Rz" wynika, że w 2019 roku Polska wyeksportowała większość swojej produkcji wołowiny. Całkowity eksport mięsa wołowego sięgnął 380 tys. ton. Udział mięsa koszernego i halal w tym eksporcie wyniósł 114 tys. ton, czyli 30 proc.
Autorzy wyliczeń uważają, że straty dla gospodarki na skutek wprowadzenia zakazu uboju religijnego sięgną 30 mld zł rocznie.