7 senatorów PiS wyłamało się z dyscypliny. Znamy nazwiska
Senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały o uchwaleniu noweli ustawy o ochronie zwierząt z poprawkami. Głosowało 97 senatorów. "Za" było 76, "przeciw" 11, a 10 wstrzymało się od głosu.
Spośród 11 senatorów, którzy byli przeciw, 7 to politycy Prawa i Sprawiedliwości: Margareta Budner, Jerzy Chróścikowski, Mieczysłąw Golba, Jan Maria Jackowski, Józef Łyczak, Andrzej Pająk oraz Zdzisław Pupa. Dwoje członków klubu PiS – Alicja Zając oraz Józef Zając – nie wzięło udziału w głosowaniu.
Brak poparcia dla "Piątki dla zwierząt" prawdopodobnie będzie miał dla senatorów konsekwencje polityczne. Wcześniej, posłowie, którzy sprzeciwili się ustawie, zostali zawieszeni w prawach członka klubu.
– My jesteśmy za poprawkami. Dyscyplina jest cały czas. Mam nadzieję, że żaden (senator się nie wyłamie - red.) – mówił szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przed senackimi głosowaniami ws. „Piątki dla zwierząt”. Szef klubu PiS stwierdził też, że za wyłamanie się grozi usunięcie z klubu, z partii. – Różne mogą być konsekwencje. Rozmawiamy z nimi (posłami zawieszonymi za głosowanie w Sejmie przeciwko "Piątce dla zwierząt" - red.) – tłumaczył Terlecki.
Klikadziesiąt poprawek do noweli
Senat przyjął poprawkę wykreślającą z noweli o ochronie zwierząt ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu. Jednocześnie senatorowie odrzucili poprawkę, która całkowicie wycofywała zapis ograniczający ubój rytualny na eksport. Oznacza to, że zakaz będzie dotyczył bydła.
Dodatkowo, według jednej z przyjętych poprawek, vacatio legis dla wygaszenia hodowli futerkowych będzie obowiązywało do 31.07.2023 r., a dla uboju rytualnego bydła do 31.12.2025. To daje hodowcom więcej czasu na zamknięcie swoich biznesów. Według pierwotnego projektu, wygaszenie miało nastąpić w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy.
Wśród przyjętych poprawek jest także m. in. ta zakazująca odbierania przez komorników, w ramach spłaty zobowiązań, zwierząt domowych. Senatorowie poparli także m.in. poprawki, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, a także poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy, o cele obronne.
Zaakceptowana została też poprawka zgłoszona przez szefa senackiej komisji ustawodawczej senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego (niezrz.), która wprowadza i określa minimalną wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze; świadczenie to będzie nie niższe od środków przekazywanych na utrzymanie zwierzęcia przez służbę.
Wcześniej Senat odrzucił wniosek o odrzucenie noweli w całości (tego chciała grupa senatorów PiS oraz PSL), a także wniosek popierający ją w całości (za takich rozwiązaniem opowiedziało się jedynie dwóch senatorów Lewicy).
Po tym, jak o senackich poprawkach wypowie się Sejm, nowela trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.