Niepodległość "od homofobii i seksizmu". Osobliwy wpis Spurek na 11 listopada
W dniu narodowego święta Polaków, Spurek tłumaczy na Twitterze, że forsowany przez część państw UE mechanizm powiązania funduszy unijnych z praworządnością "to kwestia polskiej niepodległości".
"Mechanizm powiązania funduszy z praworządnością to kwestia polskiej niepodległości – niepodległości od łamania praw człowieka i praworządności, od homofobii, seksizmu" – tłumaczy europosłanka we wpisie.
"Symboliczne, że porozumienie Rada/PE osiągnięto w przeddzień 11.XI. Nie zmarnujmy tego!" – dodaje Spurek.
Wczoraj niemiecka prezydencja osiągnęła porozumienie polityczne z negocjatorami Parlamentu Europejskiego w rozmowach mających na celu uzyskanie zgody PE na kolejny unijny budżet oraz fundusz odbudowy.
Następnym krokiem będzie przedłożenie zapisów porozumienia ws. budżetu i funduszu odbudowy państwo członkowskim, wraz z mechanizmem warunkowości ze względu na przestrzeganie praworządności
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.
Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość".