Wystawa wybitego malarstwa religijnego w Warszawie
Mniejsze obrazy barokowego malarza zostaną zaprezentowane w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W oddziale muzeum przy pl. Bankowym wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od otwarcia muzeów do 24 stycznia, a w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – do 14 lutego 2021 r.
Mam nadzieję, że ta wystawa doczeka się takich czasów na wiosnę przyszłego roku, kiedy wszyscy miłośnicy Willmanna, tego znaczącego malarza XVII i początku XVIII wieku, będą mogli ją zobaczyć – mówił kard. Nycz podczas otwarcia wystawy.
Michael Leopold Willmann (1630 – 1706) to jeden z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. Urodził się w Królewcu, ale przeszło pół wieku żył i tworzył na terenie Śląska, stąd nazywany jest “śląskim Rembrandtem”. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
"Męczeństwo apostołów" w oddziale Mt 5,14
Wystawa w oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym prezentuje 18 wielkich płócien cyklu malarskiego „Willmann encore. Męczeństwo apostołów”, stworzonego pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. Ich ponowne (encore) scalenie to kolejna próba zademonstrowania geniuszu Willmanna, którego – wraz z powrotem tych obrazów do licznych świątyń warszawskich – już nie będzie można w ten sposób podziwiać i przeżywać.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, “przywrócenie w zbliżonej formie pierwotnego zamysłu prezentacji tego cyklu pozwala bowiem na wyjątkową demonstrację jego wymowy teologicznej”.
"W dziełach tych zawiera się i wielki talent ich twórcy, i szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, które całe życie towarzyszyło poczynaniom Willmanna. Stanowią one szczególną wartość dla sztuki baroku naszej części Europy i są wyjątkowo cenną spuścizną religijną i artystyczną" – czytamy w zaproszeniu na wystawę.
Willmann w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Na wystawie „Willmann. Opus minor” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie zaprezentowanych 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich “śląskiego Rembrandta”.
"Sztuka Willmanna pozostaje niekwestionowanym zjawiskiem artystycznym, ale dzisiaj nabiera także innego, dodatkowego znaczenia. Demonstruje, że na przekór licznym przeciwnościom losu, człowiek może znaleźć w sobie wiarę, jej głębię i siłę do tego, aby dać odpór wszelkim nieszczęściom" – zauważają organizatorzy. Podkreślają, że sztuka ta prezentuje też często "Ofiarę, która czyni człowieka szlachetniejszym, świadomym tego, iż nie jest samotny, że jego życie czemuś ma służyć i o czymś zaświadczać. Bardzo wierzymy w to, iż te przesłania staną się naszym wspólnym doświadczeniem.
W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od otwarcia muzeów do 24 stycznia, a w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – do 14 lutego 2021 r.