Belgia: Władza wykonawcza ogranicza wolność religijną
Decyzja została podjęta dzięki zażaleniu złożonemu przez wspólnotę żydowską, która argumentowała, że obostrzenia sanitarne są przeciwne konstytucji belgijskiej i nawet w czasach wojny nie zakazywano sprawowania Eucharystii. Obostrzenia uderzyły nie tylko w chrześcijan, ale także w Żydów, który pobożność zawiera nieredukowalne elementy wspólnotowe.
Rada Stanu nakazała rządowi konsultacje z różnymi wspólnotami religijnymi w celu określenia proporcjonalnych warunków zachowania ostrożności sanitarnej, które nie będzie jednocześnie odbierana jako ograniczanie wolności religijnej. Takie konsultacje będą też przeprowadzane z przedstawicielami Kościoła katolickiego.
"Przez wszystkie te tygodnie, kiedy nie mogliśmy sprawować Eucharystii, Episkopat był zdania, że trzeba uszanować te zasady, czyli powstrzymać się czasowo od sprawowania liturgii, ze wszystkimi bolesnymi tego konsekwencjami. Mam tu na myśli dotkliwy brak, czy wręcz głód Eucharystii. Jesteśmy jednak świadomi, że sytuacja sanitarna w Belgii nie jest dobra. Należy unikać wielkich zgromadzeń. Musimy pozostać bardzo ostrożni" – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Tommy Scholtès SJ. Jezuita stwierdził, że Kościół może się poddać obostrzeniom o proporcjonalnym charakterze, który powinien być uzależniony od poziomem zainteresowania wiernych liturgią, a także sytuacją epidemiologiczną.