Duży wzrost poparcia dla PiS, tylko cztery partie w Sejmie
Badanych zapytano: "Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę?".
Bez partii Szymona Hołowni
W scenariuszu, w którym nie uwzględniono startu partii Szymona Hołowni, Zjednoczona Prawica może liczyć na 36 proc. poparcia (wzrost o 5 p.p. w porównaniu do poprzedniego sondażu).
Druga Koalicja Obywatelska może liczyć na 26 proc. głosów (spadek o 1 p.p.), a trzecia Lewica na 12 proc. poparcia (spadek o 1 p.p.).
Ostatnią partią, która dostałaby się do Sejmu jest Konfederacja – 10 proc. głosów (bez zmian).
Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL – zdobywając 4 proc. poparcia (wzrost o 1 p.p.) i Kukiz'15 – 3 proc. poparcia (bez zmian). 9 proc. ankietowanych nie wie na kogo chce oddać swój głos.
Z uwzględnieniem Polski 2050
W badaniu, w którym uwzględniono ruch Szymona Hołowni, Zjednoczona Prawica również odrabia straty.
W takim wypadku na PiS zagłosowałoby 34 proc. badanych (wzrost o 6 p.p), drugie miejsce niezmiennie zajmuje Koalicja Obywatelska – 20 proc. (spadek o 2 p.p), a trzecie Polska 2050 – 19 proc. poparcia (spadek o 3 p.p.).
Dalej znalazła się Lewica – 10 proc. poparcia (spadek o 1 p.p.) i Konfederacja 8 proc. poparcia (spadek o 2 p.p.).
Poniżej progu wyborczego są PSL – 4 proc. poparcia (wzrost o 1 p.p.) i Kukiz'15 – 3 proc. poparcia (bez zmian). W tym wariancie, niezdecydowanych jest 2 proc. ankietowanych.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1092 osób w dniach od 11 do 14 grudnia 2020 roku.