Polska z najniższym bezrobociem w UE
"BUM! W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE. W styczniu 2021 zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła 3,1%, w styczniu 2002 była równa 19,4%" – poinformował Bank PKO na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.
Warto zauważyć, że w samej strefie euro w styczniu bieżącego roku po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia wyniosła 8,1 proc. Z kolei w całej Unii Europejskiej ten poziom wynosi 7,3 proc.
Gowin: Polska na pierwszym miejscu
Do tych doniesień odniósł się również wicepremier Jarosław Gowin. Polityk nie krył zadowolenia. "Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. Według danych Eurostat w styczniu br. bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1% W UE wyniosło 7.3%" – napisał na Twitterze.
Te wskaźniki oznaczają, że liczba bezrobotnych w Polsce zmalała w ciągu miesiąca o niemal dziesięć tysięcy osób. W styczniu wyniosła 531 tys., a w grudniu 542 tys.
Co z Nowym Ładem?
Zapowiadany przez premiera Morawieckiego projekt zatytułowany"Nowy Ład" ma zawierać plany inwestycyjne oraz propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego na czas po pandemii koronawirusa.
Dotyczyć będzie także mieszkań, edukacji, młodych, seniorów, rolnictwa, klimatu, energetyki i kultury. Zdaniem prezydenta program, będący silnym impulsem napędzającym gospodarkę, ma być też sygnałem dla inwestorów, że warto w Polsce rozwijać biznes.
Zapowiedź dalszych reform
Podczas niedawnego spotkania z premierem prezydent podkreślił, że "w centrum zmian wyznaczonych przez nowy plan inwestycyjny musi znaleźć się obywatel, który otrzyma wsparcie i wymierne zyski, dzięki dalszym głębokim reformom państwa".
"Dlatego sposobem na szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu jest wprowadzenie kompleksowych zmian, które obejmą nowe zasady rozwoju gospodarki i finansów publicznych. Zapewnią ulgi dla przedsiębiorców, wskażą rozwiązanie dla problemów ochrony zdrowia, pozwolą na utrzymanie niskiego bezrobocia, zapewnią wsparcie rodziny i podreperowanie jej budżetu oraz zagwarantują dalszą digitalizację usług publicznych" – napisano w komunikacie KPRP.