Franciszek: Tęsknię za obecnością wiernych w czasie audiencji generalnych
"Czuję się inaczej, kiedy jestem z dala od ludzi na widowni" – powiedział papież Franciszek 8 marca dziennikarzom podczas lotu powrotnego z Iraku. "Chciałbym jak najszybciej ponownie uruchomić publiczność" – dodał Papież.
Catholic News Agency przypomina, że na jesieni Stolica Apostolska starała się możliwie długo uniknąć sytuacji całkowitego zamknięcia spotkań z Papieżem dla wiernych. Ostateczni jednak skapitulowano. Papież powiedział także ostatnio, że cały czas rozważa powrót do dawnej formy spotkań jednak nie nastąpi to tak długo, jak długo problem koronawirusa nie zostanie rozwiązany.
Jak wygląda historia generalnych audiencji papieskich?
Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w kwietniu roku 1939 a zatem za pontyfikatu Piusa XII. Jak podaje CNA było one skierowane do nowożeńców.
Audiencje trwały nieprzerwanie do roku 1943, czyli niemieckiej okupacji Rzymu. Powróciły one dopiero razem z Papieżem Janem XIII, który na miejsce spotkań wyznaczył Castelgandolfo.
Dziś audiencje prowadzone są w języku włoskim, zawierają również streszczenia katechez Papieża w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, arabskim i polskim, a także indywidualne pozdrowienia papieskie dla pielgrzymów z różnych krajów.
Audiencja przeprowadzona 13 lipca 1963 r. Przez papieża Pawła VI jako pierwsza zawierała pozdrowienia dla wszystkich wiernych oraz tłumaczenia na francuski, hiszpański, niemiecki i angielski.
Od czasu, gdy Paweł VI wybudował aulę nazwaną jego ostatecznie jego imieniem na każdej audiencji gromadzi się około 12 tys. osób.
Słynne katechezy papieskie
Niektóre z katechez wygłaszanych przez Papieży uformowały się ważne cykle, jak te o teologii ciała z czasów Jana Pawła II, czy świadków wiary od czasów apostolskich wygłaszanych przez Benedykta XVI.