Mniej szczepionek dla Polski. "W nocy nas poinformowano"
Dworczyk zapewnił na konferencji prasowej, że zespół realizujący program szczepień zrobi wszystko, żeby zmniejszona liczba dostaw nie odbiła się na funkcjonowaniu punktów szczepień. – Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się logistyką zrobi wszystko, żeby jak najmniej zawirowań w dostawach było, ale prosimy też o zrozumienie, jeśli nastąpiłoby opóźnienie lub przesunięcia w terminach wizyt pacjentów – powiedział.
Cztery szczepionki w Europie
Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.
W czwartek Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson.
W Polsce wykonano ponad 4,2 mln szczepień
W Polsce wykonano ponad 4,2 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego blisko 1,5 mln drugą dawką. Od czwartku na szczepienia mogą zapisywać się osoby z rocznika 1952.
Od czwartku ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 69 lat. Potrwają trzy dni. Szczepienie rozpocznie się w poniedziałek 22 marca. Można rejestrować się przez infolinię 989, e-Rejestrację, w punkcie szczepień lub wysyłając SMS-a. W czwartek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że ponad 100 tys. osób w wieku 69 lat otrzymało termin szczepienia przeciw COVID-19.