Zakaz handlu w niedziele spadł z wokandy Trybunału Konstytucyjnego
Ustawę wprowadzającą ograniczenia w handlu zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w maju 2018 roku Konfederacja Lewiatan. TK miał się nią zająć 24 marca, ale sprawa niespodziewanie spadła z wokandy.
Konfederacja Lewiatan zaskarżyła ustawę ograniczającą niedzielny handel do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ zdaniem organizacji pracodawców, w akcie prawnym znajdują się przepisy, które zawierają "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".
Niedziele handlowe w 2021 roku
Przypomnijmy, iż ustawa weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w pierwszym roku obowiązywania w każdym miesiącu handlowe były po dwie niedziele, w 2019 roku – jedna na miesiąc, a od 2020 roku handlować można siedem niedziel w roku.
Ograniczenia w handlu obowiązują również 24 grudnia (Wigilia) oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. W obu tych dniach w placówkach handlowych zakazany jest handel po godzinie 14:00.
W 2021 r. zostało jeszcze sześć niedziel handlowych: 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Zakaz handlu. Dlaczego sprawa spadła z wokandy?
Na razie nie wiadomo, dlaczego sprawa zakazu handlu spadła z wokandy TK. Co więcej, nie ma też jej nowego terminu. Jak ustalił nieoficjalnie portal WiadomosciHandlowe.pl, Konfederacja Lewiatan nie wycofała swojego wniosku, choć – jak przypomina serwis – takie apele pojawiały się wcześniej.
Zwolennicy wycofania wniosku argumentują, że Trybunał nie jest w stanie rozstrzygnąć tej sprawy bezstronnie.