Zmarł kontrowersyjny teolog Hans Küng
Wpływowy i kontrowersyjny szwajcarski teolog Hans Küng zmarł we wtorek w wieku 93 lat.
Oficjalna strona niemieckiego Kościoła katolickiego poinformowała, że Küng zmarł po południu 6 kwietnia w swoim domu w Tybindze, zachód Niemiec.
Küng służył jako doradca teologiczny na Soborze Watykańskim II, a w następnych latach wielokrotnie ścierał się z Rzymem.
Napięcia osiągnęły punkt kulminacyjny razem z deklaracją Kongregacji Nauki Wiary z 1979 r., która stwierdzała, że Küng "odszedł od integralnej prawdy wiary katolickiej, a zatem nie można go już uważać za teologa katolickiego, ani nie może pełnić jako taki funkcji w nauczaniu."
Kongregacja Nauki Wiary przytoczyła wtedy jego opinie na temat doktryny nieomylności, wyrażone w jego książce z 1971 roku "Infallible? An Enquiry" jako jeden z powodów ograniczeń.
Od lat 90. Küng był orędownikiem idei "etyki globalnej", podkreślającej wspólne wartości etyczne w głównych religiach świata.
W hołdzie dla teologa 6 kwietnia biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, powiedział: "Wraz ze śmiercią prof. Dr. Hansa Künga środowisko teologiczne straciło uznanego i kontrowersyjnego badacza".
"W swojej pracy jako kapłan i uczony Hans Küng starał się uczynić przesłanie Ewangelii zrozumiałym i nadać mu miejsce w życiu wiernych" – powiedział kontrowersyjny niemiecki biskup, znany ze swoich wezwań do zmiany nauczania Kościoła szczególnie w zakresie etyki.
"Myślę w szczególności o jego wysiłkach związanych z żywym ekumenizmem, jego zaangażowaniu w dialog międzyreligijny i międzykulturowy oraz założonej przez niego Global Ethic Foundation, prowadzącej ważne badania i projekty dotyczące pokoju, sprawiedliwości i integralności stworzenia" – powiedział bp Batzing.
"Hans Küng nigdy nie zawiódł w obronie swoich przekonań. Nawet jeśli były napięcia i konflikty w tym względzie, dziękuję mu wyraźnie w tej godzinie pożegnania za jego wieloletnie zaangażowanie jako teologa katolickiego w głoszeniu Ewangelii" – kontynuował bp Batzing.
"Dialog religii w dążeniu do globalnej etyki był dla niego wielkim zmartwieniem. Hans Küng pozostawał pod głębokim wpływem Soboru Watykańskiego II, którego teologiczne przyjęcie usiłował osiągnąć" – podsumował Batzing.
Hans Kung nigdy nie odzyskał misji kanonicznej, jednak Papież Benedykt XVI spotkał się ze swoim dawnym współpracownikiem z czasów Soboru Watykańskiego.