Jakie branże mogą liczyć na otwarcie? Na te informacje czekaliśmy od dawna
Według zapowiedzi rządu, już w środę poznamy szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Przypomnijmy, że w poniedziałek w 11 województwach zostały otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas I-III wróciły do nauki w trybie hybrydowym. Wciąż zamknięte pozostają hotele, lokale gastronomiczne, baseny, siłownie, kluby fitness wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, galerie handlowe, kina i teatry.
"Umiarkowany optymizm"
O szczegóły planu luzowania obostrzeń pytana była dziś na antenie Polsat News wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. – Musimy poczekać, w środę minister Niedzielski przedstawi założenia. Jutro także o 10:00 rządowy zespół zarządzania kryzysowego, gdzie zapadną decyzje – powiedziała polityk w programie "Graffiti". Jak jednak podkreśliła, można myśleć o "umiarkowanym optymizmie". Zastrzegła przy tym, że należy zachować czujność.
Semeniuk mówiła, że po półtorarocznej walce z pandemią koronawirusa w gospodarce dzisiaj brakuje każdej gałęzi, która jest zamknięta. – Nie chciałabym tego stopniować i pokazywać, że jedna branża jest ważniejsza od drugiej. Każda działalność jest ważna, 2,5 mln przedsiębiorstw aktywnych w Polsce to są cenne przedsiębiorstwa, które mam nadzieję, że będą w sposób stabilny w szybkim tempie odmrażane – wskazywała.
Otwarcie gastronomii i branży eventowej
Olga Semeniuk mówiła, że w kolejnych etapach mówimy o gałęziach, które są najdłużej zamknięte. – Mówię o branży eventowej, gastronomii, ale także o wszystkich tych przedsięwzięciach, które możemy organizować na otwartej przestrzeni – wyjaśniła.
– Był to jeden z wariantów branych pod uwagę w 2020 roku czyli organizacja przedsięwzięć na otwartej przestrzeni. Mówię tutaj o wszystkich tych imprezach rodzinnych, które są przed nami, komuniach, weselach. Również - z odpowiednim protokołem, który jest na bieżąco aktualizowany u nas w resorcie - uda nam się już niebawem otwierać te gałęzie – mówiła dalej polityk i dodawała: "Mówimy także o działalności sportowej, klubach fitness. Te wszystkie działy gospodarki są w hybrydowym lub permanentnym zamknięciu. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej doprowadzić do ich odmrożenia. Choć, musi to być bardzo kontrolowany optymizm".