Burmistrz Karpacza: Forum Ekonomicznym będzie żyło całe miasto
W zeszłym roku po raz pierwszy w swojej długoletniej historii Forum Ekonomiczne odbyło się w Karpaczu. Jak to się stało, że akurat tam i jak Pan podsumuje to wydarzenie?
Organizacja Forum Ekonomicznego w Karpaczu była kontynuacją współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich podjętej przy Forum Przemysłowym, które odbywa się w Karpaczu od 2015 r. Jest to wydarzenie o mniejszej skali, które pozwoliło nam jednak zdobyć odpowiednie doświadczenie.Ubiegłoroczne przeniesienie do Karpacza tak dużego przedsięwzięcia jakim jest Forum Ekonomiczne niemalże „w ostatniej chwili” dowodzi jak stabilnym partnerem jest miasto oraz jakim potencjałem dysponuje. Obok doskonale rozwiniętej bazy konferencyjnej, noclegowej i gastronomicznej należy tu wymienić dostępność komunikacyjną, atrakcyjną lokalizację względem dużych aglomeracji i portów lotniczych, takich jak: Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław, Drezno, Berlin czy Praga, walory krajobrazowe i krajoznawcze, a także bogate dziedzictwo kulturowe.
Dlaczego chcecie, aby Forum Ekonomiczne na stałe ulokowało się w Karpaczu?
Znając potencjał Dolnego Śląska i umiejętnie łącząc potencjał różnych obszarów, postanowiliśmy wspólnie podnieść poprzeczkę i zawalczyć o organizację światowej rangi wydarzenia.
Czy miasto jest gotowe na tak dużą imprezę?
W ostatnich latach Karpacz stał się jednym z bardziej znaczących i docenianych ośrodków konferencyjnych w Polsce. Ze względu na swoje położenie, bardzo dobrze rozwiniętą bazę i otoczenie gór jest doskonałym miejscem wypoczynku oraz prestiżowym miejscem do organizacji kongresów, konferencji i spotkań biznesowych na najwyższym poziomie. Infrastruktura dla gości biznesowych jest na tyle dobrze rozwinięta, że organizacja Forum jedynie ugruntuje naszą pozycję i pozwoli zdobyć nowe doświadczenia. Jestem pewny, że gestorzy Karpacza doskonale poradzą sobie z obsługą tak prestiżowego wydarzenia oraz uczestniczących w nim gości.
Co Karpacz ma do zaoferowania organizatorom i uczestnikom Forum Ekonomicznego?
Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia infrastruktura, bo to głównie ona przesądziła o tym, że Forum Ekonomiczne opuściło Krynicę. Karpacz jest w stanie zapewnić koncentrację głównych wydarzeń w jednym miejscu, co będzie ułatwieniem logistycznym - zarówno dla gości, jak i dla organizatorów. Centralnym punktem Forum Ekonomicznego będzie Karpacz i Hotel Gołębiewski, który posiada nowoczesne Centrum Konferencyjno-Kongresowe obejmujące m.in.: 28 sal konferencyjnych, dwie sale kongresowe i dużą salę kinową. Tak obszerne zaplecze konferencyjne pozwoli „skumulować” główne wydarzenia w jednym miejscu i ułatwi gościom przemieszczanie się między nimi. W salach kongresowych, poza organizacją spotkań, możliwa będzie organizacja koncertu oraz bankietu, a przestronne korytarze i otoczenie hotelu zostaną zaaranżowane na powierzchnie wystawiennicze dla partnerów. Chcemy, aby podczas tych kilku dni Forum „żyło” całe miasto, w związku z tym eventy pojawią się także w przestrzeni miejskiego deptaka, na Stadionie Lekkoatletycznym im. Ireny Szewińskiej oraz w obiektach hotelarskich i gastronomicznych.
Co ta impreza da samemu Karpaczowi?
Forum Ekonomiczne jest wyjątkową platformą spotkań i dyskusji o współczesnych wyzwaniach, perspektywach rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwie i przezwyciężaniu kryzysów. W obliczu sytuacji, której obecnie doświadczamy, cieszymy się, że to właśnie w Karpaczu wypracowane zostaną nowe rozwiązania i zaprezentowane innowacyjne idee, które zdeterminują działania i decyzje na czas po pandemii. Marka Karpacza jako miejscowości turystycznej jest już ugruntowana – wyjątkowe walory krajobrazowe, unikalne atrakcje i doskonałe zagospodarowanie turystyczne co roku przyciągają do miasta blisko trzy miliony turystów. Bycie gospodarzem Forum Ekonomicznego stawia miasto w nowym świetle i otwiera przed nim nowe ścieżki rozwoju.