Morawiecki na Forum Przyszłości UE-USA: Trójmorze jest niedoceniane przez USA
Trzydniowy szczyt organizowany przez Atlantic Council skupiał światowych liderów, którzy dyskutowali nad wyzwaniami stojącymi przed sojuszem transatlantyckim oraz o sposobach kształtowania relacji między państwami go tworzącymi. 6 maja premier Morawiecki rozmawiał z Ianem Brzezińskim, gdzie przedstawił główne założenia planu odbudowy Polski po pandemii, czyli inwestycje na projekty związane z Zielonym Ładem, cyfryzacją i rozwojem infrastruktury, również w wymiarze regionalnym.
Morawiecki: Trójmorze wzmocni polską gospodarkę
Szef polskiego rządu dużo czasu poświęcił inicjatywie Trójmorza, z którą Polska wiąże ogromne nadzieje. Jak podkreślił Morawiecki, ten projekt powstał, aby "wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin". Jednocześnie wskazał, że liczy na większe zainteresowanie nim ze strony Stanów Zjednoczonych.
– Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami - inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych – powiedział, jednocześnie zaznaczając, że ten region, ze względu na swoje położenie, powinien być szczególnie interesujący dla amerykańskich inwestorów.
Rosja stanowi zagrożenie
Premier nawiązał także do niedawnej eskalacji napięcia pomiędzy Czechami a Rosja oraz sytuacji na Ukrainie i Białorusi. Podkreślił, że zacieśnianie relacji między Unią Europejską a USA powinno być priorytetem oraz prowadzić do stabilizacji sytuacji politycznej w naszej części Europy.
– Mamy ten sam system wartości interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić – powiedział polski premier.
Morawiecki odniósł się także do kwestii niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 budowanego na dnie Bałtyku. Jego zdaniem tylko zdecydowana reakcja USA może powstrzymać ten niebezpieczny dla Europy Środkowo-Wschodniej projekt.
Premier podkreślił także, że Polska jest liderem w tym regionie kontynentu i zależy jej na współpracy transatlantyckiej w szerokim wymiarze.