W Polsce wykonano ponad 13,6 mln szczepień przeciw COVID-19
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 3 mln 650 tys. 119 osób.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 12 tys. 710 dawek.
Zgłoszono 7 tys. 669 niepożądanych odczynów poszczepienne, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.
Łącznie do Polski dostarczono dotąd 15 mln 632 tys. 600 dawek.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.
Ruszają zapisy na szczepienia na kolejnych roczników
Niedziela jest ostatnim dniem w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19, gdy do rejestrujących dołączają kolejne roczniki.
Są to osoby w wieku od 18 do 21 lat, które w I kwartale tego roku nie zadeklarowały woli zaszczepienia się.
Od 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą roczniki 2000, 2001, 2002 i 2003.
Szczepienia dla młodych dorosłych
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że skierowania na szczepienie dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat.
Resort przekazał, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. "W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat" – zapowiedziało MZ.
"Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej" – poinformowało w sobotę ministerstwo.