Będzie "getto" dla demokratów? Wpis Środy
Tym razem filozof roztoczyła wyjątkowo czarną wizję dalszych losów polskiej demokracji, jeśli po następnych wyborach PiS zdoła utrzymać się przy władzy na kolejne cztery lata.
"Rośnie liczba osób, które deklarują, że jak PiS wygra kolejne wybory, to wyjadą. I wyjadą" – przewiduje Środa. "Reszta zostanie w świecie PiS, może dla demokratów stworzą jakieś ZOO? Lub - niestety - getto?" – pyta profesor UW, nie precyzując, czy sama również planuje w takim wypadku emigrację.
Kuriozalne stwierdzenie padło w jednym z komentarzy pod wpisem Środy na Facebooku.
"Getta ławkowe już są. Bo czym innym nazwać uzależnianie otrzymania stypendium za wyniki w nauce od chodzenia na religię. Dzieci, które nie chodzą nie mają szans na stypendium" – żali się internautka.
Sondaż ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
Prognozy Magdaleny Środy co do wyniku kolejnych wyborów mogą się spełnić.
Pracownia United Survey na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" oraz RMF FM zapytała respondentów, kto zyskał, a kto stracił na ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Według badanych najbardziej zyskały PiS i Lewica. Z kolei najmocniej na tym głosowaniu straciła KO.
Ankietowani zdecydowaną większością głosów wskazali, że na ratyfikacji FO najwięcej zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Uważa tak 47,5 proc. badanych (można było wskazać więcej niż jedną partię).
Na drugim miejscu wskazano Lewicę. Prawie jedna czwarta (23,5 proc.) Polaków jest zdania, że ta partia opozycyjna zyskała na przyjęciu Funduszu. Na trzecim miejscu pod względem politycznych beneficjentów głosowania wskazano Porozumienie Jarosława Gowina. Uważa tak 9,1 proc. badanych.
Co ciekawe, 1,3 proc. uważa, że nikt nie zyskał na przyjęciu Funduszu, a aż 35,2 proc. respondentów nie ma w tej kwestii zdania.
Ankieterzy zapytali również Polaków, kto ich zdaniem jest największym przegranym całej sytuacji. Badani wskazali Koalicję Obywatelską (38 proc. odpowiedzi; tutaj również można było zaznaczyć więcej niż jedno ugrupowanie). Na drugim miejscu znalazła się Solidarna Polska z odsetkiem 15,2 proc. wskazań. Z kolei 10,8 proc. respondentów uważa, że na ratyfikacji najwięcej straciła Lewica.
Ponownie zanotowano wysoki odsetek ankietowanych, którzy nie potrafili wskazać, kto stracił na wtorkowym głosowaniu. Odsetek osób, które zaznaczyły taką odpowiedź wyniósł 38 proc.