Stylowe drzwi wewnętrzne – jakie są najnowsze trendy?
Drzwi bezprzylgowe – najnowszy trend
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzwi bezprzylgowe. Jest to nowy trend, ponieważ przez lata normą w Polsce były drzwi przylgowe, natomiast bezprzylgowe można było oglądać głównie w amerykańskich produkcjach. To właśnie z USA przyszła moda na ten rodzaj drzwi wewnętrznych. Podstawowa i widoczna gołym okiem różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi polega na tym, że w bezprzylgowych modelach zawiasy są ukryte, nie są widoczne po zamknięciu drzwi. Drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą jedną, spójną płaszczyznę z ościeżnicą, bez odstających krawędzi czy progów. To nowe rozwiązanie nadaje pomieszczeniu elegancji i schludności, powiększa optycznie zarówno powierzchnię samego skrzydła drzwi, jak i wolną przestrzeń przy podłodze. Jest to rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane w aranżacjach minimalistycznych, industrialnych i nowoczesnych. Jeśli jednak cenisz klasykę i ponadczasowość, a swój lokal mieszkalny urządzasz w tradycyjnym stylu, wybierz drzwi przylgowe. Taki model sprawdzi się też w ciasnych przestrzeniach, ponieważ wyraźnie zaznaczone krawędzie drzwi powodują, że drzwi wydają się lżejsze.
Zobacz również: Jak wykonać sufit podwieszany w domu?
Tajemnicze ukryte drzwi na czasie
Osoby ceniące nowinki w trendach wnętrzarskich z pewnością docenią drzwi ukryte. Drzwi ukryte (inaczej drzwi niewidoczne) charakteryzują się ukryciem zawiasów. Jeśli są pomalowane farbą w identycznym kolorze co ściana (a przy tym modelu drzwi jest to preferowana opcja) idealnie wtapiają się w nią i stanowią całość. Jest to rozwiązanie coraz modniejsze, choć podobnie jak drzwi bezprzylgowe wykorzystywane są najchętniej w aranżacji mieszkań w stylu loftowym czy minimalistycznym, raczej nie w klasycznych wnętrzach (a już na pewno nie we wnętrzach w stylu vintage czy industrialnym). Zapewniony przez ukryte drzwi efekt powinien spodobać się osobom ceniącym niesztampowe i nieco ekstrawaganckie rozwiązania. Ten rodzaj drzwi dobrze sprawdzi się jako ukryte drzwi do garderoby (niczym do tajemniczej szafy z Opowieści z Narniii C. S. Lewisa) albo do wszystkich pomieszczeń (sypialni, kuchni, łazienki). Wtedy jednak ważna jest konsekwencja i użycie takich samych drzwi w całym mieszkaniu.
Podcięcia wentylacyjne w drzwiach łazienkowych
W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem w montowanych drzwiach wewnętrznych łazienkowych są podcięcia wentylacyjne. Przypomnijmy, że kwestia wentylacji drzwi łazienkowych jest uregulowana przez prawo budowlane. W łazience bardziej niż w innych pomieszczeniach w mieszkaniu powstaje para wodna, zwłaszcza podczas kąpieli. Bez odpowiedniej wentylacji para będzie się skraplać, a uzyskana z niej woda gromadzić stopniowo na ścianach i wyposażeniu łazienki. Z kolei wilgoć w łazience to zwykle początek rozwoju grzybów, co nie tylko psuje estetykę pomieszczenia, ale też może wywoływać choroby i alergie. Dobrze przyjętą nowością na rynku wyposażenia wnętrz są drzwi z podcięciem. Otwory wentylacyjne można wykonać też samemu, a następnie wypełnić je ozdobnymi osłonami wentylacyjnymi. Innym rozwiązaniem dla zapewnienia wentylacji jest użycie klasycznej kratki wentylacyjnej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi?
Jeśli chcesz, aby wybrane drzwi służyły ci przez lata, warto postawić na znany brand, np. Castorama. W sklepie tej marki znajdziemy nie tylko wiele interesujących i modnych modeli, ale też niezbędne elementy takie jak klamki, szyldy, tarcze. Pierwszym krokiem do wyboru drzwi jest dokładnie wymierzenie grubości framugi, aby dopasować do niej drzwi. Nieprawidłowe pomiary dadzą o sobie znać podczas montażu drzwi – wówczas może się okazać, że drzwi się nie domykają. Przy niestandardowej grubości ściany w której chcemy zamontować drzwi, warto rozważyć montaż ościeżnicy regulowanej, która będzie stanowiła atrakcyjne wykończenie. Jeśli decydujesz się na kupno drzwi z ościeżnicą,dobrze wybrać regulowaną i najbardziej zbliżoną kolorystyką do drzwi.
Kluczowym kryterium przy wyborze drzwi jest to, czy mają się otwierać na lewą czy na prawą stronę. Podczas rutynowego korzystania z drzwi domownicy prawie nigdy nie zastanawiają się nad tym, na którą stronę się otwierają. Tymczasem konstrukcja framugi, zwłaszcza w starym budownictwie, narzuca już to, jakie drzwi należy wybrać – lewe czy prawe. Podobnie wyposażenie pomieszczania i układ ścian decyduje o tym, czy bardziej funkcjonalne będą drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz. Zwłaszcza przy urządzaniu mieszkań o bardzo małej kubaturze i dużej liczbie przedmiotów trzeba zwrócić na to uwagę. W lokalach, gdzie ze względu na przestrzeń lub ustawienie mebli nie ma miejsca na otwieranie drzwi skrzydłowych, warto rozważyć kupno drzwi rozsuwanych, a przy bardzo małych powierzchniach – drzwi harmonijkowe.