Sejm powołał Staroń na RPO. Jak głosowali posłowie?
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm podjął kolejną, piątą już próbę wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Więcej głosów uzyskała popierana przez Prawo i Sprawiedliwość niezależna senator Lidia Staroń.
Sejm wybrał Lidię Staroń na RPO
Zgodnie z wnioskiem KO i PSL głosowanie zostało przeprowadzone nie w kolejności alfabetycznej, tylko łącznie.
W sumie w głosowaniu wzięło udział 455 posłów. Za kandydaturą Lidii Staroń opowiedziało się 231 posłów. Na Marcina Wiącka swój głos oddało 222 parlamentarzystów.
Na kogo głosowali posłowie?
Na Lidię Staroń zagłosowało 223 posłów klubu PiS. Z kolei 9 posłów klubu PiS poparło prof. Wiącka. Byli to politycy Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka i Michał Wypij.
Klub Parlamentarny KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Koło Parlamentarne Polska 2050 oraz Koło Poselskie Polskie Sprawy głosowały za Marcinem Wiąckiem.
W Konfederacji 3:1 dla Staroń
Politycy Ruchu Narodowego i partii KORWiN w większości nie wybrali żadnej z kandydatur. Za prof. Wiąckiem głosował Artur Dziambor, natomiast Jakub Kulesza, Robert Winnicki i Krystian Kamiński odpowiedzieli się za Staroń. Dobromir Sośnierz i Krzysztof Bosak głosowali przeciwko obu kandydatom. Pozostała piątka posłów Konfederacji była nieobecna lub nie uczestniczyła w głosowaniu.
Całkowitej jednomyślności nie było w formacji Pawła Kukiza. Stanisław Tyszka zagłosował za kandydaturą Wiącka, a pozostała trójka: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk była za Staroń.
Kandydaturę Wiącka poparła też Monika Pawłowska, formalnie niezrzeszona, ale związana z Porozumieniem. Z kolei Lech Kołakowski i Łukasz Mejza – także niezrzeszeni – poparli Staroń.