Abp Sławoj Leszek Głódź ma nową, nietypową funkcję
Wybory w Piaskach na Podlasiu zostały zarządzone w związku z rezygnacją poprzedniego sołtysa. Na 36 osób uprawnionych do głosowania, udział w wyborach wzięło 9 z nich. Wszyscy opowiedzieli się za kandydaturą arcybiskupa Głódzia.
Nowy sołtys nie zgodził się na podanie numeru telefonu oraz adresu poczty elektronicznej.
– Dla osób spoza sołectwa pozostaje kontakt osobisty lub za pośrednictwem gminy. Pierwsza okazja już 29 czerwca na sesji rady gminy - powiedział "Kurierowi Porannemu" Marek Jarosz zastępca wójta gminy Jaświły, w której znajdują się Piaski.
Sprawa arcybiskupa
Pod koniec marca tego roku Nuncjatura Apostolska w Polsce nałożyła na arcybiskupa karę. W specjalnym komunikacie podano, że powodem decyzji papieża Franciszka były doniesienia o zaniedbaniach polskiego hierarchy w wyjaśnianiu spraw związanych z molestowaniem nieletnich przez księży w podległej mu archidiecezji.
W komunikacie napisano, że działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.
Na arcybiskupa nałożono karę: nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.
Pod koniec marca tego roku abp Głódź wykonał ostatnią część nałożonej na niego kary.