Abp Gądecki wydał oświadczenie ws. szczepień przeciwko COVID-19
Abp Gądecki w specjalnym oświadczeniu przypomina, że Kościół wielokrotnie wypowiadał się już na temat szczepień przeciwko COVID-19. Mimo to, kwestia stanowiska biskupów wobec szczepionek wciąż pozostaje przedmiotem kontrowersji. Przewodniczący KEP postanowił jeszcze raz przedstawić stanowisko Kościoła w tej sprawie.
Szczepienia są dobrowolne
Na początku dokumentu abp Gądecki stwierdza, że "wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga". Dzięki nim, co podkreśla hierarcha, udało się powstrzymać wiele śmiertelnych i groźnych chorób.
Dalej przewodniczący KEP pisze, w kontekście panującej pandemii oraz dostępności szczepionek, o obowiązku "troski o drugiego człowieka, o wspólnotę ludzką". Jak jednak zaznacza, szczepienia są dobrowolne.
"Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne. Zgodnie z Notą Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 r. «szczepienie nie jest, co do zasady (di norma) obowiązkiem moralnym»" – pisze arcybiskup.
Kościół wspiera osoby szczepiące się
Abp Gądecki określa szczepionki przeciwko COVID-19 jako ważne narzędzia "ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw". Z tego względu Kościół wspiera wszelkie akcje informacyjne i edukacyjne podnoszące poziom wiedzy na temat szczepionek.
"Ponadto Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne" – dodaje hierarcha.
Arcybiskup przypomina także o potrzebie dalszego zważania na kwestie higieny, odpowiedzialnych kontaktów międzyludzkich oraz rozwoju usług medycznych i m.in. farmakologii.