"Klęska o historycznych rozmiarach". Tragiczny bilans powodzi w Niemczech
Eksperci obawiają się wzrostu liczby ofiar. W niektórych miejscach woda ustępuje, jednak służby wskazują, że sytuacja na zaporach wodnych wciąż jest krytyczna. Na zalanych terenach trwają są prace związane z usuwaniem skutków powodzi. Wraz z ich postępem odnotowuje się coraz większą liczbę ofiar śmiertelnych.
Powódź w Niemczech
Powodzie i osunięcia ziemi na terenie zachodnich Niemiec pochłonęły dotychczas życie co najmniej 133 osób. Liczba ta przekroczyła już znacząco ilość ofiar tzw. powodzi stulecia na Łabie i Dunaju w 2013 roku, kiedy życie straciło 21 osób.
Najgorsza pod tym względem jest sytuacja w Nadrenii-Palatynacie. Szczególnie zła jest sytuacja w miejscowości Sinzig, gdzie utonęło dwunastu pensjonariuszy ośrodka dla niepełnosprawnych. − To jest naprawdę straszne, jeśli pomyśleć przez sekundę, że tak wiele osób zginęło w budynku mieszkalnym − powiedziała szefowa rządu Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer.
W wielu miejscowościach ludzie są uwięzieni w domach otoczonych przez wodę. Jak donosi rozgłośnia SWR, planowane są akcje ratunkowe z powietrza. W kilku powiatach w Nadrenii-Palatynacie lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej – opisuje "Deutsche Welle". Serwis informuje, że w powiecie Ahrweiler ludzie uciekali na dachy swoich domów i tam czekali na służby ratownicze.
W Nadrenii Północnej-Westfalii zginęły co najmniej 43 osoby. Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych powódź dotknęła 25 miast i powiatów w tym kraju związkowym. W akcji ratunkowej uczestniczyło blisko 19 tysięcy strażaków i służb THW. Premier tego landu Armin Laschet mówi o „katastrofie powodziowej na historyczną skalę”.
Z raportów policji wynika, że w rejonie Kolonii poszukiwano 59 osób. Z kolei według agencji informacyjnej DPA do rzeki Erft w pobliżu miejscowości wpadły również fragmenty zamkniętej autostrady
Eksperci ostrzegają przed podnoszeniem się poziomu wody na południu kraju. „W Badenii-Wirtembergii wystąpiły nowe burze. W niektórych regionach drogi zostały ponownie zamknięte, a w Allgau pod wodą znalazło się osiedle mieszkaniowe” – przekazuje Deutsche Welle.
Powódź zaatakowała również Belgię i Luksemburg.