UE wydała oświadczenie ws. Afganistanu. Wzywa talibów do zaniechania przemocy
Dokument został wydany po wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich dotyczącej sytuacji w Afganistanie. Unia podkreśla, że jedyną szansą na bezpieczeństwo wewnętrzne, regionalne i międzynarodowe jest podjęcie negocjacji między afgańskim rządem a talibami. Równocześnie wzywa tych ostatnich do zaprzestania przemocy.
Ochrona praw człowieka
UE wezwała obie strony afgańskiego konfliktu do przestrzegania wzajemnych zobowiązań. W szczególny sposób podkreślono wagę praw kobiet i dziewcząt.
"UE wzywa wszystkie strony w Afganistanie do przestrzegania wszystkich podjętych zobowiązań oraz do dalszego poszukiwania integracyjnego, kompleksowego i trwałego rozwiązania politycznego. Ochrona i promowanie wszystkich praw człowieka, w szczególności praw kobiet i dziewcząt, musi stanowić integralną część tych wysiłków, a kobiety powinny być wspierane i mogły w pełni uczestniczyć w tym procesie" – czytamy w oświadczeniu.
Ministrowie spraw zagranicznych poinformowali także, że służby państw członkowskich podejmują "wszelkie możliwe wysiłki" dla zapewnienia bezpieczeństwa "wszystkich obywateli UE w Afganistanie, a także lokalnego personelu pracującego dla UE lub państw członkowskich".
"UE wzywa do natychmiastowego zaprzestania wszelkiej przemocy, przywrócenia bezpieczeństwa i porządku cywilnego oraz ochrony i poszanowania życia cywilnego, godności i mienia w całym Afganistanie. W związku z tym UE wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami o poważnych naruszeniach i nadużyciach praw człowieka na obszarach Afganistanu" – czytamy dalej w oświadczeniu. UE podkreśliła, że rozwiązanie afgańskiego konfliktu powinno odbyć się bez użycia siły, ale poprzez "konstruktywne negocjacje oparte na demokracji, praworządności i rządach konstytucyjnych".
Wsparcie UE
Unia Europejska zadeklarowała dalsze wsparcie dla ludności Afganistanu oraz procesu demokratyzacji kraju, praw człowieka i rozwoju społeczno-gospodarczego w tym kraju.
"Zwalczanie terroryzmu i zapobieganie wykorzystywaniu terytorium Afganistanu przez międzynarodowe grupy terrorystyczne pozostaje w centrum zbiorowego zaangażowania UE w tym kraju" – podkreślono jednocześnie.
Dalsze stosunki dyplomatyczne między UE a Afganistanem uzależniono od pokojowego rozwiązania konfliktu oraz poszanowania podstawowych praw wszystkich Afgańczyków, w tym kobiet, młodzieży i osób należących do mniejszości, a także przestrzeganiem przez Afganistan jego międzynarodowych zobowiązań.
UE nadal będzie dostarczać Afgańczykom pomoc humanitarną oraz wspierać sąsiadów tego kraju w radzeniu sobie z negatywnymi efektami konfliktu w Afganistanie, których należy się spodziewać w wyniku rosnącego napływu uchodźców i migrantów.