Morawiecki: Takiej integracji potrzebuje cała UE
W piątek odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Ingrid Szimonyte m.in. na temat bezpieczeństwa w regionie w kontekście naszych wschodnich sąsiadów. Poruszone zostały także sprawy dotyczące członkowska obu państw w Unii Europejskiej.
Podczas konferencji prasowej z udziałem szefów rządów obu państw premier Morawiecki podziękował Ingrid Szimonyte za rozmowy i podkreślił, że kwestia bezpieczeństwa wschodniego jest w obecnym czasie szczególnie paląca.
– Bardzo dziękuje za dzisiejsze konsultacje międzyrządowe. 17.09 to dzień symboliczny - dzień inwazji Związku Radzieckiego na Polskę. Dziś widzimy, że te zmory przeszłości mają coraz większe znaczenie też dla przyszłości – powiedział szef polskiego rządu.
Zagrożenie ze wschodu
Morawiecki podkreślił, że w związku z zagrożeniem ze wschodu, Polska oraz kraje bałtyckie nie mogą pozostać bierne. Konieczne jest zacieśnienie współpracy.
– Musimy być bardzo aktywni i musimy ze sobą współpracować. Pokój jest wartością kruchą, widzimy na własne oczy co dzieje się w Europie jak działają autorytarne reżimy – powiedział premier wymieniając w tym kontekście Rosję i Białoruś.
– Rosja wzmacnia swoją potęgę, odbywają się duże ćwiczenia, liczba żołnierzy jest najwyższa od kilkudziesięciu lat, a obecność ich w obwodzie Kaliningradzkim jest coraz mocniejsza – powiedział. – Białoruś testuje szczelność naszych granic, próbuje wywołać kryzys migracyjny. Towarzyszy temu kampania dezinformacji. To są akty agresji, które jeszcze mocniej nas jednoczą. Rozmawialiśmy o środkach, które powinniśmy razem przedsięwziąć i są one niezbędne, żeby obronić się przed tymi wrogimi działaniami ze wschodu – powiedział Morawiecki.
Pomoc dla Litwy
Premier poinformował, że Litwa otrzymała od Polski pomoc materialną, która "przydała się w obronie przed atakami ze strony wschodniej". Morawiecki podkreślił, że oba kraje są na dobrej drodze do zacieśnienia współpracy.
– Konsultacje to kolejny krok na zbliżeniu naszej współpracy handlowej, gospodarczej, biznesowej, inwestycyjnej. Tej jedności polsko-litewskiej bardzo potrzebujemy, takiej integracji potrzebuje cała UE – stwierdził premier.
Podczas konferencji poinformowano także o przyjęciu przez obu premierów wspólnej deklaracji o współpracy bilateralnej.
– Nasze wzajemne bezpieczeństwo zależy także od naszej współpracy – podsumował premier Morawiecki.