Media: Małopolska ulegnie szantażowi Brukseli ws. LGBT
15 lipca Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę w związku z podejrzeniem naruszenia unijnego prawa. Powodem były, przejęte przez niektóre polskie samorządy, uchwały sprzeciwiające się promocji ideologii LGBT.
KE chciała zbadać zgodność treści uchwał z prawem Unii Europejskiej, jednak - jak podkreślono w specjalnym oświadczeniu - "polskie władze to utrudniają". Ponadto Komisja stwierdziła, że strona polska nie odpowiedziała w pełni i właściwie na jej zapytanie dotyczące charakteru i wpływu rezolucji o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT. "Instytucja obawia się, że deklaracje te mogą naruszać prawo UE o niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną" – czytamy.
W czwartek rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że KE otrzymała odpowiedź Polski na uwagi dotyczące samorządowych uchwał sprzeciwiających się ideologii LGBT.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wysłał pisma do samorządów, w których prosi o analizę i weryfikację tzw. uchwał anty-LGBT.
Jak wynika z ustaleń RMF FM, małopolscy radni zamierzają ugiąć się pod presją Brukseli. Zmianą deklaracji mają zająć się już podczas najbliższej sesji.
Przygotowanych jest kilka nowych wersji deklaracji, ale osią zmian ma być wykreślenie z tekstu skrótu "LGBT" – dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz rozgłośni.
"Wcześniej zarząd województwa próbował negocjować z Komisją Europejską, by tzw. deklarację anty-LGBT zachować, zdecydowano się także na powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny. Teraz okazuje się, że nie mając innego wyjścia i obawiając utraty potężnych unijnych funduszy, małopolski samorząd dostosuje się do żądań Komisji Europejskiej" – wskazuje RMF FM.