Największa awaria w historii Facebooka. Serwis znów działa
Serwisy i aplikacje przestały działać około godziny 17:40. Po próbie logowania bądź wyszukania aplikacji w przeglądarce Google pokazywał się komunikat, że „ta witryna jest nieosiągalna”. Użytkownicy z wielu miejsc świata zgłaszali na Twitterze, że nie mogą się połączyć z Facebookiem.
Sam serwis, podobnie jak WhatsApp i Instagram swoje pierwsze komunikaty w tej sprawie również musiały wydać właśnie za pośrednictwem Twittera. Ponadto, Dziennikarz CNBC Kevin Coolier, specjalizujący się w nowych technologiach, informował, że pracownicy Facebooka, Instagrama i WhatsApp nie mogli wejść się do sowich biur, ponieważ ich identyfikatory przestały działać.
Specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa wskazują, że tak dużej awarii jeszcze nie było. Z Facebooka, Instagrama, Messengera i aplikacji WhatsApp nie mogło setki milionów ludzi.
Zorganizowany cyberatak, awaria serwerów czy routery?
W sieci krążą rozmaite teorie na temat przyczyn awarii. Jedna z nich głosi, że doszło do zorganizowanego ataku na serwery DNS, czyli te które znają adres www i odpowiednio kierują ruch na serwery. Podejrzewa się, że mógł to być atak z wewnątrz.
„Albo to był globalny atak na poziomie państwowym, albo globalna awaria DNC” – napisała Anna Ahronheim z The Jerusalem Post, specjalista od cyberwywiadu.
Jeden z informatyków w taki sposób objaśniał zaistniały problem: „Znamy adres facebooka, ale nikt nie zna właściwych dróg, aby się tam dostać. Trafiamy w okolice facebooka, ale każdy, kogo pytamy o drogę, po prostu wysyła nas do kogoś innego, kto tak naprawdę nie wie, gdzie się udać. Osoby, które pytamy, to są routery”.
„Na ten moment nie wiadomo, co spowodowało awarię, jak jest ona poważna i jak wiele osób nie może korzystać z Facebooka oraz Instagrama. […]. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym samym momencie padły oba serwisy, możemy domniemywać, że wina leży po stronie serwerów” – przekazał jeszcze w poniedziałek branżowy portal telepolis.pl.
"Nasi inżynierowie ustalili, że zmiany w konfiguracji routerów, które koordynują ruch sieciowy między naszymi centrami danych, były źródłem problemu" – poinformował z kolei Facebook.