Doradca prezydenta o nowym pomyśle rządu: To jest absolutna potrzeba
Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący zbudowania na granicy z Białorusią nowej zapory, o czym poinformował w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
"Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej zgłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu" – czytamy na Twitterze.
Nowy mur na granicy ma zdecydowanie ograniczyć nielegalną imigrację do Polski. Według jednego z ostatnich raportów straży granicznej w poniedziałek, 11 października odnotowano dokładnie 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano przy tym 13 obywateli Iraku, chcących nielegalnie przejść przez granicę, a także pomagającym im w tym obywateli: Syrii, Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i Polski (łącznie osiem osób).
"Absolutna potrzeba"
O nowej propozycji rządu dotyczącej ochrony polskiej granicy mówił w radiowej "Jedynce" doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Paweł Mucha stwierdził, zważywszy na aktualną sytuację na granicy, że takie rozwiązanie jest absolutnie potrzebne.
– Taka stała zapora, odpowiednio monitorowana, z wykorzystaniem technologii - to jest absolutna potrzeba. To ważna inwestycja, która będzie realizowana. Liczę na odpowiedzialną postawę Senatu – powiedział.
– Wiemy z wypowiedzi ministra Błaszczaka, że te działania są podejmowane w celu zapewnienia szczelności granicy w sposób bardzo zdecydowany – dodał.
Mucha wskazał na doświadczenia innych państw, które w ostatnich latach mierzyły się z problemem nielegalnej imigracji. Pomysł budowy zapory na granicy z Białorusią powstał po analizie zastosowanych przez rządy tych państw rozwiązań.
– Te działania wpływają na to, że te fale migracyjne ulegają bardzo radykalnemu ograniczeniu. Jesteśmy w okresie stanu wyjątkowego, ale wiemy, że trzeba rozumować też na przyszłość - jakie działania podjąć teraz, żeby móc powiedzieć, że zrobiliśmy maksymalnie wszystko w celu uszczelnienia granicy – ocenił Mucha.