Nowy rekord inflacji. GUS podał dane
Inflacja konsumencka wyniosła 6,8 proc. w ujęciu rocznym w październiku 2021 r., według szybkiego szacunku danych – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc.
Ceny rosną najszybciej od 20 lat
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8 proc. (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1 proc. (wskaźnik cen 101,0)" – czytamy w komunikacie.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,9 proc. r/r, nośników energii – wzrosły o 10,2 proc. r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 33,9 proc. r/r – podano.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5 proc. m/m, nośników energii wzrosły o 3 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 3,1 proc. m/m – przekazał GUS.
Konsensus rynkowy wyniósł 6,4 proc. r/r.
Co to jest inflacja?
O inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Innymi słowy, inflacja powoduje, że z czasem wartość pieniądza spada.
Przy obliczaniu inflacji udział poszczególnych towarów i usług określa się na podstawie przeciętnej struktury wydatków wszystkich gospodarstw domowych. Natomiast roczną stopę inflacji oblicza się, porównując całkowitą wartość koszyka w danym miesiącu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.