Papież przyjął premiera Indii. Ani słowa o prześladowaniach chrześcijan
Dzień po wizycie w Watykanie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, Franciszek udzielił audiencji premierowi Indii, Narendrze Modiemu. Papież poświęcił politykowi 55 minut, czyli o 25 więcej niż było w planach. „Miałem bardzo ciepłe spotkanie z papieżem Franciszkiem. Miałem okazję przedyskutować z nim wiele spraw, a także zaprosiłem go do odwiedzenia Indii” – napisał na Twitterze Modi.
Jak dodaje watykańskie biuro prasowe, premier Indii spotkał się również z prawą ręką papieża Franciszka, sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, z którym omówił „serdeczne stosunki pomiędzy Stolicą Apostolską i Indiami”, jak czytamy w Vatican News. Papieski serwis informuje też o prezentach, jakie wymienili obaj przywódcy. Franciszek podarował Modiemu brązowy medalion ilustrujący słowa z księgi Izajasza: „Wtedy pustynia stanie się sadem, a sad za las uważany będzie”. Szef indyjskiego rządu zrewanżował się srebrnym świecznikiem i książką przedstawiającą zaangażowanie Indii w walkę ze „zmianami klimatu”.
Prześladowania chrześcijan a Narendra Modi
Narendra Modi reprezentuje hinduistyczno-nacjonalistyczne skrzydło sceny politycznej w Indiach, jest wieloletnim członkiem Indyjskiej Partii Ludowej i nacjonalistycznej organizacji Rashtriya Swayamsevak Sangh, który była przez śledczych oskarżona o nawoływanie do pogromu ludności, głównie muzułmańskiej, w Gujaracie w 2002 roku. Premierem stanu był wówczas właśnie Narendra Modi, którego wymiar sprawiedliwości oskarżył o bierność wobec masakry, w której wedle niektórych szacunków zginęło nawet 2000 osób.
Prześladowania w Indiach dotykają również chrześcijan. Na mocy stanowych ustaw „antykonwersyjnych” dziesiątki chrześcijan regularnie trafiają do więzień, oskarżani o nawracanie hinduskiej ludności. Niedawno w zakładzie karnym zmarł indyjski jezuita, o. Stanislaus Lourduswamy, uwięziony pod pretekstem zarzutu o prowadzenie „działalności terrorystycznej”.
Indie zajmują obecnie 10. miejsce na liście państw najbardziej prześladujących chrześcijan, sporządzanej przez organizację Open Doors, która twierdzi, że wyznawcy Chrystusa są tam „prześladowani we wszystkich dziedzinach życia publicznego i prywatnego”. Ani strona watykańska, ani indyjska nie wspominają ani słowa, aby ten temat miał być poruszany przez papieża Franciszka podczas spotkania z premierem Indii.