Prezydent podpisał ustawę o ochronie granicy
"Przed kilkunastoma minutami Pan Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej. Wszystko zgodnie z planem" – napisał na Twitterze Paweł Szrot. Tym samym ustawa o ochronie granicy weszła w życie.
Nowe rozwiązania
We wtorek Sejm zagłosował za odrzuceniem wszystkich ośmiu poprawek do ustawy o ochronie granicy zaproponowanych przez Senat. Wcześniej sejmowa komisja zarekomendowała wykreślenie zmian, jakie przegłosowali w projekcie ustawy senatorowie.
Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw umożliwią zakazanie przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy oraz osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, np. dziennikarzy.
Senatorowie chcieli wprowadzić do projektu ustawy m.in. zapis, który zezwalałby na nieograniczoną pracę dziennikarzy i przedstawicieli mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Obecnie jest to niemożliwe z racji na stan wyjątkowy obowiązujący od 2 września tego roku w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego.
Kryzys na granicy
We wtorek polska Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej. W procederze uczestniczyło 134 nielegalnych imigrantów. Zdarzenia miały miejsce nieopodal miejscowości Mielnik i Szudziałowo w województwie podlaskim.