Prezydent powołał Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności
Rada, która wchodzi w skład Narodowej Rady Rozwoju, składa się z przedstawicieli służb mundurowych, osób doświadczonych w służbie w armii, przedstawicieli świata nauki oraz ekspertów, m.in z zakresu cyberbezpieczeństwa. W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś także I posiedzenie nowo powołanej Rady, na którym obecni byli także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Wyzwania polityczne
Prezydent Duda podziękował wszystkim jej członkom za gotowość do włączenia się w prace Rady. Andrzej Duda podkreślił, że obecna rzeczywistość polityczna stawia przed narodami nowe wyzwania.
– Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dzisiaj łatwa i to w wielu aspektach. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu zupełnie nowej formuły konfliktu, jakimi są konflikty i ataki o charakterze hybrydowym – powiedział.
– Prezydent powołuje rady tematyczne, które są jego bezpośrednim zapleczem eksperckim w wielu obszarach. Obecnie funkcjonuje sześć rad – wyjaśnia Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, dodając, że jednym z powodów powołania dzisiejszej Rady w tym momencie jest sytuacja na granicy polsko–białoruskiej.
Działalność Rady
Rada, oprócz doradzania prezydentowi w bieżących sprawach z zakresu bezpieczeństwa i obronności, będzie także pracowała nad strategią rozwojową polskiej obronności. Jej członkowie będą także przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.
W jej skład weszli m.in. politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski, który objął funkcję przewodniczącego, socjolog i dordca prezydenta RP Andrzej Zybertowicz, były dowódca jednostki GROM Roman Polko i prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.