Tragiczne skutki twardego lockdownu. Wzrosła liczba samobójstw
Z informacji CANS wynika, iż w poprzednich latach umierało z tego powodu miesięcznie około 20 Holendrów.
W ubiegłym roku odbierało sobie życie około 30 młodych ludzi miesięcznie. Wzrost obserwuje się głównie wśród mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat.
Najwięcej samobójstw odnotowano w styczniu i lutym, czyli w czasie twardego lockdownu i obowiązywania godziny policyjnej.
„Wiele osób cierpiało wówczas z samotności i nie potrafiło sobie poradzić z depresją” – ocenia CANS.
Wzrost prób samobójczych wśród dzieci
Z kolei w Niemczech w okresie od marca do końca maja 2021 roku na oddziałach intensywnej terapii leczono około 500 dzieci po próbach samobójczych. Oznacza to, że w drugim lockdownie liczba ta wzrosła o około 400 procent w porównaniu z okresem przed pandemią – pisze w piątek dziennik "Berliner Zeitung".
Takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Essen. Poinformował o tym w podkaście szef tamtejszego oddziału intensywnej terapii dziecięcej, profesor Christian Dohna-Schwake.
W Polsce w 2020 r. zmarło 68 tys. osób więcej niż w 2019 r.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w Polsce w 2020 r. zmarło ponad 477 tys. osób, czyli o 68 tys. więcej niż rok wcześniej.GUS podaje, że głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. Stanowią one blisko 70 proc. wszystkich zgonów. Od 2015 r. trzecie miejsce na tej liście miejsce zajęły choroby układu oddechowego, których udział kształtuje się obecnie na poziome 7 proc.
GUS informuje, że COVID-19 odpowiada za 9 proc. wszystkich zgonów w 2020 r. (przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku.). W wyniku pandemii życie w Polsce straciło w 2020 r. niemal 41,5 tys. osób. Szczyt umieralności przypadł na ostatnie miesiące roku.W 2020 roku ponad dwa razy więcej osób popełniło samobójstwo niż zginęło w wypadkach drogowych.