Grabiec: Jeśli to ma być strategia zwycięstwa, to na pewno nie opozycji
"W kryzysie inflacji, drożyzny, podwyżek cen gazu i energii, i nadchodzącego Omikrona, pojawiają się propozycje, żeby opozycja zajęła się sama sobą i publicznie debatowała na temat różnic programowych. Jeśli to ma być strategia zwycięstwa, to na pewno nie opozycji" – napisał w sobotę na Twitterze polityk Koalicji Obywatelskiej.
Propozycje PSL
Podczas sobotniej Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedzianych zostało "10 punktów minimum programowego dla opozycji". – Zapraszamy do współpracy wszystkie demokratyczne siły polityczne w Polsce, żebyśmy razem mogli wypracować minimum programowe, które zrealizujemy po następnych wyborach parlamentarnych – powiedział poseł ludowców Władysław Teofil Bartoszewski.
Natomiast lider PSL przekonywał, iż tzw. pakt senacki jest dobrym przykładem tego, że "opozycja nie musi iść na jednej liście, by wygrywać z PiS-em". – Nie powinniśmy sobie podkładać nóg, a współpracować w ważnych sprawach – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.
PiS przed KO
Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych w Polsce wynika, że Prawo i Sprawiedliwość ma 8 p.p. przewagi nad Koalicją Obywatelską. Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster dla dziennika "Super Express".
Sondaż pokazał, że w przyszłej kadencji Sejmu znalazłoby się sześć ugrupowań politycznych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Konfederacja, Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Na partię Jarosława Kaczyńskiego planuje głosować 32,81 proc. respondentów. Jednocześnie taki wynik oznacza jednak spadek poparcia o 3,57 p.p. w porównaniu z grudniowym badaniem. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą popiera 24,5 proc. ankietowanych. Jest to strata 0,78 p.p. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 17,08 proc. badanych. Oznacza to wzrost poparcia o 2,53 p.p.