Rosja ściąga na granicę z Ukrainą zapasy krwi
Przekazując tę informację dziennikarze powołali się na trzy źródła w amerykańskiej administracji. Miały one twierdzić, że fakt dostawy tych materiałów ma kluczowe znaczenie przy ocenie poziomu gotowości rosyjskiego wojska do ataku na Ukrainę.
"The Wall Street Journal" podaje, że Moskwa ściągnęła na granicę również jednostki medyczne. Z kolei agencja DPA powołując się na dane zachodnich służb wywiadowczych podaje, że liczba rosyjskich w sąsiedztwie Ukrainy jednostek wzrosła i wynosi obecnie 120 tys., nie licząc 35 tys. uzbrojonych prorosyjskich separatystów w Donbasie.
USA wzmocni wschodnią flankę?
Prezydent Joe Biden poinformował w piątek, że w „bliskim terminie” wyśle dodatkowe oddziały amerykańskiego wojska do sojuszników z NATO w Europie Wschodniej.
Decyzja amerykańskiego przywódcy oznacza nowy etap w reakcji USA na agresywne działania Rosji na granicy z Ukrainą, która, jak obawiają się amerykańscy urzędnicy, może wkrótce rozpocząć inwazję.
– W najbliższym czasie przeniosę wojska amerykańskie do państw Europy Wschodniej będących członkami NATO – powiedział Biden dziennikarzom zapytany o harmonogram przemieszczenia wojsk, dodając, że nie ma żadnych aktualnych informacji na temat sytuacji na Ukrainie.
Według rzecznika Pentagonu, na początku tego tygodnia aż 8500 żołnierzy amerykańskich zostało postawionych w stan pogotowia, aby przygotować się do operacji relokacji w Europie Wschodniej – w tym jednostki ze „wsparciem medycznym, lotniczym, logistycznym” i „formacją bojową”.
Zapowiedź Bidena pojawiła się kilka godzin po tym, jak generał wojska USA, przewodniczący połączonych szefów sztabów gen. Mark Milley, ostrzegł, że rosyjska inwazja na Ukrainę będzie „przerażająca” dla kraju i spowoduje „znaczące” ofiary. Milley wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zamiast eskalacji konfliktu zbrojnego wybrał drogę dyplomatyczną.